Haber

Rus askeri yönetimi ile Wagner arasında gerilim: Mühimmat ve lojistik destek yok

24 Şubat Rusya-Ukrayna savaşında 1 yıl geride kaldı.

Bir yıldır devam eden çatışmada Rusya’nın sahadaki kuvvetlerinin yüzde 10’unu oluşturan Moskova merkezli paralı asker grubu Wagner cephede savaşıyor.

Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgelerde savaşın sıkışıp kaldığı ve yoğunlaştığı bu günlerde Wagner, dünya ve Rus hapishanelerinden topladığı savaşçılarla sahada varlığını sürdürüyor.

Rus askeri yönetimi ile Wagner arasında gerilim

İlkbaharda büyük bir taarruza hazırlandığı öne sürülen Rus ordusunda, bu özel küme ve askerler arasında gerginlik gün yüzüne çıktı.

Wagner’in zirvesindeki isim Yevgeny Prigozhin, ordu yönetimini bunlara son vermekle suçladı.

“Cephane verilmemesini emrediyorlar”

Hedefe Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Vasilyeviç Gerasimov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu koyan Prigozhin, Wagner kuvvetlerine bölgede cephane temin edilmediğini, bu nedenle büyük kayıplar verdiklerini açıkladı.

Vasilyevich ve Shoigu’yu ihanetle suçlayan Wagner lideri,   “Valeri Vasilyeviç Gerasimov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Wagner’e yalnızca cephane verilmemesini değil, aynı zamanda hava taşımacılığı konusunda da yardım edilmemesini emrediyor.” söz konusu.

Onlarca asker saatler içinde kayboldu

Prigozhin, Rusya Askeri Başkomutanlığını Wagner savaşçılarına siper kazmaları için kürek verilmesini yasaklamakla suçlarken, bir Wagner komutanı cephane desteği almadıkları için kısa sürede hayatını kaybeden askerlerinin fotoğrafını Twitter hesabından paylaştı.

Resmi onay alınmadı.

Savaşta 1 yıl geride kalan bu seri açıklamalar Rus resmi kurumları tarafından doğrulanmadı.

Sahadaki gönüllülere istenildiği kadar mühimmat verildiği belirtilen açıklamada, bu tür açıklamaların “düşmanı kullanmaktan” başka bir işe yaramayacağı vurgulandı.

ladik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu